1. Jak wybrać dobrą niszczarkę?
Bardzo ważny jest stopień bezpieczeństwa DIN oraz rodzaj cięcia. Urządzenia tnące dokumenty w ścinki wykazują wyższą normę tajności, niż te zamieniające je w paski. Kolejnym kryterium wyboru jest wydajność, czyli parametr informujący nas o tym ile kartek urządzenie jest w stanie zniszczyć jednorazowo. W przypadku większych biur z reguły  będzie to ponad 10 arkuszy. Przy wyborze warto również zwróć uwagę na pojemność kosza, poziom hałasu, energooszczędność oraz inne, dodatkowe funkcje.

2. Co możemy niszczyć za pomocą niszczarki?
To zależy od stopnia zaawansowania urządzenia. Wszystkie niszczarki posiadają funkcję niszczenia papieru w standardowych formatach. Dla bardziej zaawansowanych urządzeń nie straszne będą również: nieregularne i pogniecione kartki ze spinaczami lub zszywkami, płyty CD, DVD czy plastikowe karty. Informacje o dodatkowych możliwościach powinny być zamieszczone w instrukcji obsługi danego modelu niszczarki.

3. Dlaczego niszczarka nie działa?
Jeżeli urządzenie nie działa, należy:
– sprawdzić, czy niszczarka jest podłączona do źródła zasilania
– upewnić się, że znajduje się w trybie ON
– sprawdzić czy głowica jest dobrze umieszczona na pojemniku na ścinki oraz czy nie jest on przepełniony.
– zadbać o to, aby pojemnik na ścinki był wsunięty do końca a drzwiczki domknięte

4. Co zrobić, gdy niszczarka przerwała pracę?
Przerwana praca może świadczyć o rozłączeniu ze źródłem zasilania. Należy zwrócić uwagę na to czy niszczarka jest w trybie ON czy AUTO. Wbudowany panel powinien informować nas o rodzaju awarii wybranym symbolem podświetlonej kontrolki. Najczęściej występujące problemy to:
-zbyt duża ilość kartek
-otwarte drzwiczki
-pełny pojemnik na ścinki
-zacięty papier
-zbyt długi czas pracy wymagający przerwy na schłodzenie

5. W jaki sposób zwiększyć wydajność niszczarki biurowej?
Prawidłowe użytkowanie urządzenia przedłuża jego trwałość oraz wpływa na wydajność. Należy pamiętać o tym, jaką ilość dokumentów możemy niszczyć jednorazowo. Ważne są zarówno systematyczne opróżnianie pojemnika na ścinki, jak i odpowiednia konserwacja.
Więcej na ten temat

6. Jak usunąć awarie spowodowaną zacięciem papieru?
Nie wolno wkładać palców lub innych przedmiotów w celu wyjęcia kartek. Najlepiej postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi, by nie zniszczyć urządzenia.
Więcej na ten temat

7. Dlaczego niszczarka się przegrzewa?
Jest to normalne zjawisko zwłaszcza w przypadku nieustannej pracy urządzenia. O tym, że nasza niszczarka uległa przegrzaniu informuje nas symbol termometru na panelu kontrolnym, który przestanie się świecić gdy urządzenie będzie schłodzone i gotowe do dalszej pracy. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę jaki jest maksymalny czas pracy urządzenia.

8. Jak często opróżniać zbiornik na ścinki niszczarki?
O stopniu zapełnienia w niektórych modelach informuje nas specjalna kontrolka. W innych przypadkach należy sprawdzić przez okienko znajdujące się na pojemniku, poziom ścinek. Jeżeli przekroczyły już środkową granicę należy opróżnić kosz.

9. Jak często konserwować niszczarkę?
Częstotliwość konserwacji zależy od modelu niszczarki. Niektóre, bardziej zaawansowane modele podstawowe czynności konserwacyjne wykonują samoistnie. Szczegółowe informacje powinny znajdować się na dołączonej instrukcji obsługi.
Więcej na ten temat

10. Jakie są stopnie tajności niszczarek?
Wyróżnia się różne poziomy bezpieczeństwa niszczarek, które określają skalę zniszczenia dokumentu w zależności od poufności znajdujących się na nim danych. Norma DIN 32757 wyznacza pięć poziomów skali zniszczenia.
Więcej na ten temat

11. Jakie dodatkowe akcesoria są dołączone do niszczarki?
Do większości modeli dołączona jest plastikowa lub papierowa torba, ułatwiająca opróżnienie niszczarki i recykling ścinków. Modele z automatycznym oliwieniem noży tnących posiadają dodatkowo butelkę z olejem.

12. Co zrobić gdy niszczarka nie wyłącza się automatycznie po zakończonej pracy?
Powodem mogą być fotokomórki zablokowane przez kawałki papieru lub pył. Należy wyłączyć niszczarkę z gniazdka i oczyścić szczelinę wlotową. W żadnym wypadku nie można do tego używać ostrych i metalowych narzędzi, które w łatwy sposób trwale uszkodzą przeźroczystą powierzchnię fotokomórek.

13. Czy niszczarka bardzo hałasuje podczas pracy?
Maksymalny poziom natężenia dźwięku urządzenia podczas pracy wynosi 72 decybele.
Nowoczesne niszczarki gwarantują bardzo cichą pracę, co sprawia, że pasują do każdego typu pomieszczeń, nie utrudniając przy tym innych czynności.

14. Czy w małym biurze jest potrzebna niszczarka?
Niszczarka przyda się zarówno w biurze jak i w domu. Zawsze należy dbać o bezpieczne usuwanie niepotrzebnych dokumentów.
Więcej na ten temat

15. Dla kogo niszczarka bez kosza?
Brak kosza wpływa na mniejsze wymiary niszczarki. Ten typ urządzenia przyda się w przypadku sporadycznego niszczenia dokumentów. Niszczarka posiada funkcję regulacji, dlatego w razie potrzeby można ją nałożyć na różnej wielkości kosz, pojemnik.

16. Jakie dodatkowe funkcje powinna mieć niszczarka do dużego biura?
Urządzenia muszą obsłużyć większą liczbę użytkowników, dlatego powinny być bardziej wytrzymałe na obciążenia. Ważny jest materiał z którego je wykonano, możliwość ciągłej pracy, pojemny kosz na ścinki. Dobrym rozwiązaniem jest system umożliwiając zaplanowanie godzin pracy urządzenia oraz automatyczne oliwienie noży tnących.

17. Gdzie najlepiej umieścić niszczarkę?
Jeżeli prowadzimy małe biuro, to urządzenie możemy stosować jako niszczarkę przy-biurkową (dla 1-2 osób) lub wolno-stojącą (dla nawet 10 osób). Ważny jest komfort pracy, czyli ułatwiony dostęp dla wszystkich pracowników.

18. Czy niszczarki są energooszczędne?
Niszczarki wyposażone są często w funkcję umożliwiającą oszczędność energii zarówno w czasie spoczynku, jak i w trakcie pracy.

19. Jak bezpiecznie używać niszczarki?
Szczegółowe informacje muszą być zawarte w instrukcji obsługi. Niektóre modele niszczarek są wyposażone w czujniki bezpieczeństwa, które zatrzymują pracę noży w momencie dotknięcia szczeliny wejściowej przez ludzi lub zwierzęta.

20. Jakich dokumentów nie niszczyć w niszczarce?
Nośniki danych, które bezpiecznie zniszczymy powinny być zawarte w instrukcji obsługi konkretnego modelu. Nowoczesne urządzenia tną w większości wszystko: płyty CD/DVD, plastikowe karty, pognieciony papier, spinacze biurowe, zszywki. Należy zadbać o to aby niszczarka z której będziemy korzystać, była dostosowana do naszych potrzeb.
Więcej na ten temat

21. Na jakie dokumenty uważać oraz jak długo powinniśmy przechowywać je przed możliwością zniszczenia?
Dokumenty należy przechowywać od 1-50 lat, a niektóre nawet przez całą działalność. Zależne jest to od rodzaju dokumentu. Istotne jest przechowywanie ich przez okres nie krótszy niż ten określony, by nie otrzymać kary w razie kontroli.