Kradzież tożsamości i konsekwencje

Kradzież tożsamości w ostatnich latach jest coraz częstszą formą przestępstwa. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że na utratę tożsamości narażeni jesteśmy codziennie – zarówno w domu jak i w pracy. Większość ludzi w niewłaściwy sposób pozbywa się istotnych dokumentów, takich jak wyciągi bankowe, karty kredytowe, czy też rachunki za media. Wynika to z tego, że dla wielu osób nie ma różnicy, czy informacje te niszczy się poprzez zwykłe podarcie, czy też za pomocą urządzenia, które do tego zostało stworzone. Biorąc pod uwagę dane statystyczne – Polacy są najbardziej nieostrożni pod względem weryfikacji wiarygodności e-maili i telefonów przed podaniem danych osobowych oraz najrzadziej sprawdzają bankomaty.

Poprzez niewłaściwe pozbywanie się dokumentów zawierających ważne dane ułatwiamy przestępcy kradzież tożsamości. Taka forma przestępstwa występuje wówczas, gdy ktoś bez naszej wiedzy wykorzystuje nasze dane osobiste (nazwisko, numer karty kredytowej, numer PESEL). Istotne jest zachowanie ostrożności, ponieważ szybki rozwój technologii ułatwia przestępstwo. Na różnych stronach np. konkursowych, łatwo i chętnie podajemy swoje dane nie zastanawiając się zbytnio nad tym, jaki to może mieć skutek. Niestety konsekwencje wynikające z kradzieży tożsamości bywają bardzo poważne. Dzięki ukradzionym danym przestępca ma możliwość wynajęcia mieszkania, założenia nowej karty kredytowej w banku, zawarcia umowy z operatorem telekomunikacyjnym, czy kradzieży wynajętego samochodu bez konsekwencji. Poszkodowany nie ma możliwości uzyskania informacji o szkodzie dopóki nie uzyska przeglądu wyciągu z karty kredytowej. Przestępca swobodnie na nasze konto może zaciągnąć kredyt lub wydać pieniądze, nawet nie znając pinu, płacąc przy tym zbliżeniowo. Dla ofiary kradzieży jest to szczególnie przykre zwłaszcza, jeśli przez zaciągnięte kredyty pojawią się powiadomienia o spłacie zadłużenia. Konsekwencją może być problem z pozytywną historią kredytową, a w najgorszym przypadku ofiara może zostać aresztowana za czyny, których nie popełniła.

Metody przestępców na zdobycie danych osobowych

Przestępca w całkiem prosty sposób może ukraść nasze dane osobiste. Często stosowaną formą jest przeglądanie śmieci wybranej osoby w poszukiwaniu wyciągów z kont bankowych lub innych pism pochodzących z banku. Ponadto złodziej może też odtworzyć kartę kredytową przy pomocy odpowiedniego urządzenia (skimming) lub podszyć się pod instytucję finansową w celu wyłudzenia danych osobowych np. telefony lub e-maile od osób podszywających się pod pracowników banków z prośbą o zaktualizowanie danych osobowych (phishing). Wybierając tradycyjną formę przestępstwa, osoba taka może zwyczajnie dokonać kradzieży dokumentów z torebek, czy skrzynek pocztowych. Istnieją również osoby, które posiadają duże umiejętności informatyczne i wykorzystują je do wkradania się na elektroniczne konta bankowe, czy inne strony.

 

Stop - nie daj się okraść

źródło: http://www.fellowes.pl/niszczarki/

Jak uniknąć kradzieży tożsamości

Mając świadomość zagrożenia warto podjąć działania mające na celu utrudnienie przestępcy dokonania kradzieży tożsamości. Aby uniknąć przykrych sytuacji należy przede wszystkim:
– niepotrzebne dokumenty odpowiednio zniszczyć przed wyrzuceniem do kosza, najlepiej przy użyciu niszczarki. Zwrócić uwagę szczególnie na te zawierające dane osobowe, numery kont bankowych lub hasła do ważnych stron.
– przechowywać odpowiednio długo, a następnie niszczyć w niszczarce deklaracje podatkowe, sprawozdania inwestycyjne, rachunki podlegające opodatkowaniu, wyciągi bankowe, wyciągi kart kredytowych, paski wypłat, kwity bankomatowe, unieważnione czeki
– stosować filtry prywatyzujące w laptopach i tabletach
– nie udostępniać swoich danych osobowych przez pocztę, telefon, e-mail w przypadkach, gdy kontakt nie był sam nawiązany, lub nie jesteśmy pewni prawdziwości firmy.
– nie używać prostych haseł opierających się na danych osobowych do poczty elektronicznej, pinu, kont bankowych, nie powinno się również stosować takich samych haseł do poczty i innych stron internetowych.

Co zrobić kiedy dane zostały ukradzione

Jeżeli podejrzewamy, że ktoś wykorzystuje nasze dane ważne jest, aby zareagować bardzo szybko. Uważając, że ktoś mógł ukraść nasze dokumenty trzeba niezwłocznie poinformować o zaistniałej sytuacji odpowiednie instytucje, takie jak policja, bank (w przypadku kradzieży karty płatniczej). Warto również pozmieniać hasła na stronach, które będą mogły być wykorzystane oraz poprosić o przydzielenie nowego numeru PIN. Da nam to gwarancję, że w przypadku użycia któregoś dokumentu od razu zostaniemy o tym poinformowani i utrudnimy przestępcy wykorzystanie naszych danych osobowych oraz pieniędzy. Warto też jak najszybciej wyrobić nowe dokumenty.

Ze względu na wiele przykrych konsekwencji kradzieży tożsamości, warto pamiętać o ochronie swoich danych osobowych. Należy mieć na uwadze, że oprócz pieniędzy łatwo można stracić dobre imię, a nawet wolność. Obrona w sądzie jest zazwyczaj długa i trudna. Zadaniem każdego jest chronić to, co do niego należy, a przede wszystkim swoją tożsamość. Prawo związane z ochroną danych osobowych określa Ustawa z dani 29 sierpnia 1997 r. o Ochronie Danych Osobowych.