Na rynku dostępnych jest wiele modeli niszczarek dostosowanych zarówno do pracy w domu, jak i w różnej wielkości firmie. Oprócz standardowych niszczarek dostępne są również nietypowe, charakteryzujące się niestandardowymi wymiarami i funkcjami.

Niszczarka na koszPierwsza z nich to niewielka niszczarka zakładana na kosz. To urządzenie powstało z myślą o osobach, które cenią sobie wolne miejsce lub zwyczajnie tego miejsca im brakuje. Główną zaletą wybrania takiej niszczarki jest to, że ma niewielki rozmiar. Łatwo ją schować, zmieści się nawet w szufladzie. Może być więc zawsze pod ręką, jednocześnie nie zajmując miejsca wkoło biurka. Urządzenie to również jest bardzo lekkie. Niszczarka waży około 2 kg, łatwo ją przenieść w inne miejsce w dowolnym momencie, bez większego problemu. Dzięki temu może być wykorzystana w kilku biurach. Dodatkowo posiada także regulacje, z pomocą których można dostosować ją do różnej wielkości kosza.
Wadą wybrania takiego rozwiązania jest przede wszystkim to, że z reguły te niszczarki mają niewielki poziom DIN. Nie zapewnią więc całkowitej ochrony danych znajdujących się na niszczonych dokumentach. Nie mają także dodatkowych funkcji takich jak cięcie płyt CD, czy kart plastikowych jak w przypadku profesjonalnych niszczarek. Warto więc przed wyborem niszczarki zastanowić się do czego będzie wykorzystana i nie sugerować się tylko zaoszczędzeniem miejsca i dużo niższą ceną.

Niszczarka przemysłowaInnym rodzajem nietypowych niszczarek są niszczarki przemysłowe. Wyróżniają się one dużo większym rozmiarem niż normalne urządzenia do biura i zdecydowanie większą pojemnością. Dostosowane do niszczenia większej ilości papieru potrafią jednorazowo zniszczyć nawet 500 kartek. W przypadku standardowych niszczarek górna granica to maksymalnie 40 kartek i dotyczy ona bardziej zaawansowanych urządzeń, stosowanych w dużych firmach.

Takie niszczarki służą zazwyczaj nie tylko do cięcia kartek, ale również kartonów, segregatorów czy teczek. Ze względu na powstawanie dużej ilości ścinek są bardzo pojemne, mają kosze o pojemności ponad 300l. Niektóre modele wyposażone są także dodatkowo w prasę belującą. Za pomocą takiej funkcji ścinki powstałe ze zniszczonych kartek formowane są w bloczki. Zajmują one przede wszystkim mniej miejsca, niż zwykłe ścinki, łatwiej jest również je wywieźć np. na makulaturę i rozwiązują problem ciągłego opróżniania kosza na ścinki. Niektóre modele mają także funkcję wiązania tych beli, tak by jeszcze łatwiej można było je przenieść.
Oczywiście taka niszczarka, jak już zostało wspomniane, jest bardzo duża. Potrafi ważyć ponad 1000 kg. Trzeba więc znaleźć na nią odpowiednie miejsce, gdzie nie będzie przeszkadzać, ponieważ późniejsze przestawienie jej będzie bardzo trudne, a może wręcz niemożliwe. Ostatecznie można również zaopatrzyć się w model na kółkach, wtedy dużo prostsze będzie jej przestawienie. W przeciwieństwie do niszczarek zakładanych na kosz, niszczarki przemysłowe, podobnie jak zwykłe niszczarki osobiste lub do biura mają róże poziomy DIN. Dzięki temu łatwo dostosować je do potrzeb firmy. Wadą takiego urządzenia jest przede wszystkim to, że kosztuje dużo więcej niż normalne niszczarki. Zajmuje również bardzo dużo miejsca, nie będzie więc odpowiednie w firmie mającej ograniczoną powierzchnię.