Na co dzień drukuje się wiele dokumentów zawierających szczegółowe dane osobiste. Wyciągi z kont bankowych, kopie e-maili, formularze aplikacyjne i wiele innych, może wpaść w niepowołane ręce, dlatego każdy taki dokument w formie papierowej, czy też płyt CD/DVD powinien być odpowiednio zutylizowany przed wyrzuceniem. Zaleca się niszczenie dokumentów wykorzystywanych prywatnie – informacji bankowych, wyciągów z kart kredytowych, rachunków, dokumentów z firm ubezpieczeniowych, faktur, informacji podatkowych, a także podczas pracy – list klientów, danych sprzedażowych, raportów finansowych, danych osobowych i życiorysów.
Na rynku dostępne są małe niszczarki dokumentów przeznaczone do użytku osobistego jak i bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt biurowy, niszczarki biurowe o różnym stopniu skomplikowania.

Niszczarki biurowe

Niszczarka biurowa Niszczarki biurowe Nie ulega wątpliwości, że szybkie i niekłopotliwe pozbycie się poufnych dokumentów przyczynia się do sprawnej pracy. Dlatego personel każdego biura, czy też urzędu powinien mieć w zasięgu ręki niszczarkę.
Niszczarki biurowe dostosowane są do dużego natężenia pracy. Zaawansowane modele są idealnym rozwiązaniem dla wieloosobowych zespołów i mają zastosowanie jako niszczarki centralne. Tutaj ważny jest wybór odpowiedniego urządzenia. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na objętość pojemnika, który może wynosić od kilkudziesięciu litrów (w niszczarkach przybiurkowych) do kilkuset litrów (w niszczarkach przeznaczonych dla całego piętra). Innym ważnym parametrem jest wydajność, którą mierzy się na podstawie ilości arkuszy papieru o standardowej gramaturze jaką niszczarka może jednorazowo zniszczyć. Najlepsze pod tym względem są urządzenia tnące papier w paski. Istotne jest to, jaki rodzaj dokumentów będzie niszczony. Pod tym względem wybór niszczarki dokumentów będzie zależny od jej poziomu bezpieczeństwa np. w przypadku pozbywania się dokumentów poufnych poziom bezpieczeństwa niszczarki będzie wynosił P3 lub więcej.

Niszczarki osobiste

Niszczarka osobistaNiszczarki osobisteNa co dzień wykorzystuje się wiele dokumentów zawierających poufne dane osobiste. Te, które są już niepotrzebne wyrzucane są do kosza, a wcześniej tylko zgniatane lub darte na kawałki. Nie jest to bezpieczna forma niszczenia dokumentów, ponieważ łatwo można odtworzyć znajdujące się na nich treści. Warto zatem wyposażyć swój dom w niszczarkę, która zagwarantuje ochronę tożsamości osobistej.
Niszczarki przeznaczone do okazjonalnego niszczenia dokumentacji cechują się niewielkim rozmiarem. Objętość pojemnika wynosi maksymalnie 40 litrów, a szczelina wejścia papieru do 230 mm. Takie urządzenia sprawdzą się do niszczenia kilkudziesięciu kartek dziennie. Wybierając niszczarkę do użytku osobistego warto kierować się poziomem bezpieczeństwa, a więc należy zwrócić uwagę na to jakiego typu dokumentów będzie się pozbywać. Poza tym warto się zastanowić, czy będzie niszczony sam papier, czy też papier z zszywkami, spinaczami biurowymi, dodatkowo nośniki danych typu CD, DVD, plastikowe karty. Maksymalny poziom natężenia dźwięku urządzenia podczas pracy wynosi 72 decybeli.