Niszczarka dokumentówCelem kupienia niszczarki zarówno do domu, jak i biura jest ułatwienie i przyspieszenie pracy. To inwestycja na lata, dlatego nowy sprzęt posiada gwarancję, najczęściej kilkuletnią. Jest to zabezpieczenie, które w razie problemów, umożliwia nam darmową naprawę, lub wymianę. Niemniej jednak każda gwarancja posiada pewne wykluczenia informujące o tym, kiedy nie zostanie ona uznana. Jednym z nich jest zepsucie sprzętu z winy użytkownika. Jak więc użytkować sprzęt, by uniknąć tego typu sytuacji?

Podczas zakupu

Kupując sprzęt bardzo ważne jest przemyślenie do jakich zadań będzie on wykorzystywany. Wybór  modelu posiadającego odpowiednie funkcje jest istotny, ponieważ od tego zależy satysfakcja z użytkowania. Od momentu zakupu istotne jest stosowanie się do dołączonej instrukcji.  Przeczytanie jej pomoże dowiedzieć się nie tylko, jak użytkować zakupioną niszczarkę, ale przede wszystkim czego nie robić, by nie doprowadzić do jej zniszczenia.

Najczęstsze błędy

Pomimo, że sprzęt zakupiony został z myślą o ułatwieniu pracy, nie powinno wykorzystywać się go do wszystkiego. Nawet jeżeli niszczarka posiada funkcję niszczenia nie tylko papieru ale również np. spinaczy, lepiej mimo wszystko pozbywać się ich, przed wrzuceniem dokumentów do niszczarki. Spinacze i zszywki mogą spowodować większe zużycie, a nawet uszkodzenie głowicy. Dotyczy to również koszulek na dokumenty, teczek, czy laminowanego papieru, które bardzo często przyczyniają się do zacięcia noży tnących czy uszkodzenia zębatek. Równie istotne jest regularne opróżnianie kosza na ścinki oraz regularne smarowanie noży tnących.

Niszczenie dokumentów

Do uszkodzenia niszczarki dochodzi często nawet jeżeli wykorzystywana jest ona tylko do cięcia papieru. Jednym z powodów może być włożenie zbyt dużej ilości dokumentów do głowicy tnącej. Grozi to zacięciem urządzenia, a co za tym idzie, wywołaniem wielu drobnych szkód, czy całkowitym zepsuciem niszczarki. Do blokowania, a w konsekwencji uszkodzenia mechanizmu mogą doprowadzić także przylegające do elementów niszczarki drobne cząstki papieru. Aby temu zapobiec należy regularnie czyścić i oliwić niszczarkę, usuwając tym samym ładunki elektrostatyczne.

Rozwiązania podstawowych problemów

Jednym z problemów występujących podczas użytkowania niszczarki jest zatrzymanie się urządzenia, nawet przy niewielkiej ilości dokumentów. W pierwszej kolejności warto naoliwić niszczarkę, jeżeli nie było to robione regularnie. Oczywiście do naoliwienia muszą być wykorzystane odpowiednie preparaty. Niewskazane jest stosowanie olejów mineralnych, czy aerozolu. Ważne jest, by nie próbować na siłę odblokowywać lub czyścić niszczarki przy użyciu ostrych elementów, takich jak nożyczki, czy druty. Może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia mechanizmu tnącego.
Kolejnym problemem jest nie włączanie się automatycznie urządzenia. Powodem może być zabrudzenie lub zasłonięcie przez papier szczeliny wlotowej, w której znajduje się fotokomórka. Dotyczy to również nie działającego sprzętu. Warto na początku sprawdzić, czy nie zadziałało któreś zabezpieczenie np. termiczne, lub głowica nie jest źle ułożona na koszu.
Ostatnim, najczęściej występującym problemem jest włączający się czujnik przepełnienia, nawet gdy kosz jest pusty. W pierwszej kolejności powinno się wyczyścić czujniki znajdujące się nad głowicą tnącą.

W momencie kiedy wyżej przedstawione, przykładowe rozwiązania nie zadziałają należy zwrócić się do specjalisty. Najlepiej oddać niszczarkę na gwarancję, pod warunkiem, że była ona użytkowana zgodnie z zaleceniami i nie została uszkodzona, na skutek niestosowania się do instrukcji.